Povinné osoby, které musí při uzavírání obchodů a navazování obchodních vztahů provádět identifikaci a kontrolu klienta podle zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, ve znění pozdějších předpisů ("AML zákon"), se aktuálně často zabývají otázkou, jak mají postupovat, pokud mají podezření, že určitá osoba zapojená do obchodu nebo obchodního vztahu, anebo předmět obchodu či obchodního vztahu mohou podléhat mezinárodním sankcím.
Obecně platí, že takovou situaci, kdy není pochybnost o zapojení osoby nebo majetku podléhajících mezinárodním sankcím, je nutné vždy považovat za podezřelý obchod podle § 6 odst. 2 AML zákona (i když nakonec nedošlo k uzavření obchodu nebo navázání obchodního vztahu), který musí být oznámen Finančnímu analytickému úřadu (ideálně prostřednictvím elektronického formuláře). Tato oznamovací povinnost však dopadá pouze na povinné osoby uvedené v § 2 AML zákona.
Sám AML zákon nezakazuje za této situace uskutečnit obchod nebo navázat obchodní vztah (viz § 15 AML zákona). Tento zákaz (anebo jen omezení) však bude vyplývat:
a) z rozhodnutí Rady bezpečnosti Organizace spojených národů, přijatých podle článku 41 Charty Organizace spojených národů,
b) ze společných postojů, společných akcí nebo jiných opatření přijatých na základě ustanovení Smlouvy o Evropské unii o společné zahraniční a bezpečnostní politice, nebo
c) z nařízení Evropské unie.
Například nařízení vlády č. 210/2008 Sb. obsahuje (v návaznosti na společný postoj členů EU) v příloze seznam osob a seznam organizovaných skupin, jimž (jejichž čelům a představitelům) je zakázáno poskytovat zboží, služby nebo činnosti stanovené v § 5 odst. 1 písm. b), d), e) a v § 5 odst. 2 zákona č. 69/2006 Sb. o provádění mezinárodních sankcí, ve znění pozdějších předpisů ("sankční zákon").
Má-li povinná osoba pouze podezření na to, že do obchodu by mohla být zapojena osoba nebo majetek, na které dopadají mezinárodní sankce, je povinna o tom učinit bezodkladně oznámení Finančnímu analytickému úřadu ("FAÚ") podle § 10 sankčního zákona. Avšak i použití oznámení o podezřelém obchodu podle AML zákona v takovémto případě povinnou osobou by mělo být akceptováno jako splnění její povinnosti.
Oznámení Finančnímu analytickému úřadu musí podat i jakákoliv fyzická či právnická osoba (i když není povinnou osobou podle AML zákona), která se domnívá, že se u ní nachází majetek, na který se vztahují mezinárodní sankce, anebo že se na některou ze stran smlouvy vztahují mezinárodní sankce.
Každý, kdo se dozví, že se u něj nachází majetek, na který se vztahují mezinárodní sankce, nesmí s ním od okamžiku získání takové informace nakládat jinak než za účelem jeho ochrany před ztrátou, znehodnocením, zničením nebo jiným poškozením. Další způsob naložení s majetkem určí FAÚ. Taková osoba má také nárok uplatňovat vůči státu náhradu nezbytně nutných nákladů souvisejících se správou a ochranou dotyčného majetku, a to od okamžiku doručení oznámení FAÚ.
Podrobnosti o způsobu plnění oznamovací povinnosti a obsahu oznámení podle sankčního zákona stanoví vyhláška č. 281/2006 Sb. a vyhláška FAÚ č. 281/ 2006 Sb. Informace ke způsobu podání oznámení zveřejnil také Finanční analytický úřad. Vedle toho FAÚ také již dříve vydal metodické pokyny týkající se uplatňování mezinárodních sankcí.
Nejdostupnějším zdrojem informací o tom, zda na určitou osobu, činnost, službu či zboží dopadají mezinárodní sankce je stránka https://www.sanctionsmap.eu, na níž lze vyhledat informace o všech sankcích uvalených EU (buď z vlastního rozhodnutí, anebo v návaznosti na rozhodnutí Rady bezpečnosti Organizace spojených národů), a to nejen ve vztahu k Rusku a Bělorusku.
Ve výše uvedené mapě sankcí nejsou zachyceny sankce uvalené individuálně jednotlivými členskými státy EU nebo třetími zeměmi. Takových sankcí se však výše uvedené oznamovací povinnosti netýkají.
Seznam sankcionovaných subjektů se vztahem k Rusku a Bělorusku je dostupný rovněž na webové stránce FAÚ.
Informace o omezeních vztahujících se na vývoz určitého zboží z ČR lze získat i v databázi celní správy TARIC (po rozkliknutí pole (33) nomenklatura se otevře seznam zboží k výběru).
Závěrem je třeba připomenout, že v souvislosti se sankcemi uvalenými na Rusko jsou úvěrové instituce povinny do 27. května 2022 oznámit FAÚ seznam vkladů nad 100 000 EUR držených ruskými státními příslušníky nebo fyzickými osobami, právnickými osobami či orgány s bydlištěm/sídlem v Rusku. Úvěrové instituce mají povinnost daný seznam aktualizovat každých 12 měsíců (čl. 5g Nařízení Rady (EU) 833/2014). Ke splnění této oznamovací povinnosti slouží standardizovaný formulář.
K problematice (nejen) mezinárodních sankcí pro vás také připravujeme školení.